
TV-aksjonen 2025
Hannah Lunden og Lars Ivar Eilerås, begge rullestolbrukere, syklet 160 km fra Gjerstad til Kristiansand sammen med sine BPA-assistenter for å samle inn penger til TV-aksjonen 2025.
Fredrik er en Stavangermann på 25 år som digger friluftsliv. Til tross for sin funksjonsnedsettelse drar han stadig ut på turer i Stavangerregionen. Han benytter seg av elektrisk rullestol og BPA-assistent.
Som rullestolbruker er han avhengig av at turområdene og severdighetene er tilrettelagt, slik at han på lik linje med andre kan ta de i bruk. Nå har Fredrik tatt på seg oppgaven å sjekke ut turalternativene i Stavangerområdet. Denne gangen går turen til Godalen, en liten perle ved Stavanger sentrum. Hvor lett vil det være å komme seg frem med rullestol?
Godalen er et populært turalternativ, spesielt på sommeren når det også er et populært badeområde. Godalen ligger på Storhaug. Dette er en 4 kilometer lang rundtur helt nord på Hundvåg, med utsikt helt til Tau. Det er et populært område for turgåere, men fungerer det for rullestolbrukere?
Det er en stor og romslig parkeringsplass like nedenfor Godalen videregående skole. Her er det også egen handicap-parkering. Fra parkeringsplassen er det kort vei til turløypen.
Turen vi tok gikk fra Strømvig til Breivig. Når du går denne turen tur/retur blir det cirka 5,6 kilometer. Vi hadde god tid og været var strålende, så vi brukte noen timer på turen. Turen går langs sjøen og det er flere benker langs turstien. En perfekt tur på sommerstid hvor en kan sitte med sjøen, bade og grille. Denne turen ble faktisk kåret til Stavangers fineste turområde i 2015!
Når du kommer til Godalen badeplass er det tilgang til toaletter, men ingen HC-toalett. Turstien består av grus. Enkelte steder er det litt løs grus. Det er også enkelte bratte bakker på stien som er litt vanskelige å komme opp. Men hvis en tar god fart og har litt hjelp til å skyve, så går det bra.
Vi testet turen på en fin vårdag og kan anbefale alle med rullestol å ta turen, men gjerne i rullestol med god motor og med assistent! Flott turalternativ, men det blir likevel «bare» terningkast 4, siden turstien var litt vanskelig å kjøre på flere steder og det ikke var HC-toalett.
Oppdatering: Etter at Fredrik tok turen, har kommunen fått på plass HC-toaletter for begge kjønn.
Hannah Lunden og Lars Ivar Eilerås, begge rullestolbrukere, syklet 160 km fra Gjerstad til Kristiansand sammen med sine BPA-assistenter for å samle inn penger til TV-aksjonen 2025.
Altfor ofte snakker vi om personer med funksjonsnedsettelser som en gruppe med behov – ikke som mennesker med etterspurt kompetanse. Det er på høy tid at vi vrir samtalen. Ikke bare fordi
Med hjelp fra sine BPA-assistenter pusset Rune Hoftun, som er døvblind, opp en traktor fra 1961. Nå er han kåret til vinneren av «Årets frihetsøyeblikk 2025», en pris som hyller små og